Life Skills Math – Not So Easy

As I wrote previously, shopping is dense with math tasks as are grocery stores. Here are some division situations that are sneaky challenging and require a student to know when and why to divide before even reaching for the calculator. I will use these to help illustrate the fact that life skills math is not simply counting money or using a calculator to add up prices. There is a great deal of problem solving and thinking skills that need to be developed.

For example, if a student has $60 to spend on gifts for her 3 teachers the student needs to understand that she can spend up to $20 per teacher (before even talking about taxes).

An entry point for division can involve a dividing situation the students intuitively understand, e.g., sharing food. Start with 2 friends sharing 8 Buffalo wings evenly (below).

This can lead into the 3 teachers sharing the $60 evenly (below). In turn, this can be followed by the online shopping shown above.

This approach can be used to develop an understanding of unit cost (cited in the shopping is dense post). Start with a pack of items to allow the students to see the cost for a single item before getting into unit cost by ounces, for example.

I have had success with teaching these division related concepts using sheer repetition as much of our learning is experiential learning. Using a Google Jamboard as shown in the photos allows for the repetition.

Real Life Math VS “Mathy” Math

In working with students, parents and IEP teams, I find that there is an assumption that math at some point, possibly beyond arithmetic, is simply a science fiction movie that is minimally related to real life. I hear from students as well as adults, statements like, “algebra, when are we ever going to use it?” My response is, ALL THE TIME!

The math we often present in school is a “mathy” version of the math we encounter in life. For example, the top photo below shows a pizza menu and a situation that is realistic. The calculator screen shot below the menu shows how we likely would solve the problem using a calculator on our phone.

Below is the same type of problem, but solved using “mathy” math. How many of us (besides me) are doing this at the pizzeria?

The point is, we engage in algebra but maybe do not use all the symbols and vocabulary of algebra, e.g. when we typed in 2.25 repeatedly in our calculator, we were working with the math term “slope.”

This has implications for secondary students whose post-secondary plans do not include college. If the math class is teaching “mathy” math but you want your student to learn math as it is used in real life, then an alternative math course is needed. This could be addressed through the IEP.

 

 

%d bloggers like this: