Saw the following price tags, shown in the two photos, at an office supply store. $4 for 4 batteries or $9 for 8 batteries. To compare we can double the smaller pack to see that 2 packs would cost $8 for 8 batteries for a better deal.
Another method is to use unit rates. Rates are a measure of one quantity, with units, per 1 unit of another quantity, e.g. you make $10 per hour. To compute
Below is an example of instruction for unit rates to help a student conceptually understand (pretend that gas price shown on this pump is $2 per gallon). Say you pumped 3 gallons and it cost $6. Show the 3 1-gallon gas cans together and the 6 $1 bills together. Separate them to you have equal groups to get $ per 1 gallon. You can use actual gas cans (unused) or cutouts from Google Images.