Introduction to Unit Rate using Unit Cost
Unit rate is an important topic in middle and high school. Unit cost (e.g., hamburger meat on sale for $2.39 per pound or you make $13 per hour) is an example of unit rate. This post shows how to use unit cost as an effective entry point to learning unit rates. Significance First, unit rates …
Continue reading “Introduction to Unit Rate using Unit Cost”