Unit Cost and Actual Shopping

I previously shared that grocery shopping has a lot of tasks that are overlooked. One is working with unit costs. There are two math tasks related to unit cost, interpreting what a unit cost is and computing the total cost for buying multiple items.

When I take a student into a grocery store to work on unit costs, where is what I do. I start with a pack of items (photo on the left) and ask the student to compute the cost for 1 item, in this case, “what is the price for the pack of chew sticks, how many in a pack, how much for 1 chewstick?” Then I prompt the student to compute the total if he buys 3 packs. This allows the student to differentiate between the two tasks. The cost per items is easier to grasp and then is followed with the same prompts for a jar of sauce (below right).

I then have the student compare unit costs for the large vs the small jars and ask, “do you want to pay $4.99 per ounce or $5.99 per ounce.” This language is more accessible than “which is a better deal?” You can work towards that language eventually.

These tasks can be previewed at school with a mock grocery store. The price labels can be created on the computer.

Tagged , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: